بنر

پنج راه برای رفع عادت‌های بد اقتصادی

کد: 927
بازدید: 2355
چاپ

افراد بسیاری هستند که بیش از دخلشان خرج می‌کنند اما نمی‌دانند این رفتار ریشه در طرز فکرشان دارد؛ برای رفع این مشکل، به‌جای شیوه‌های سخت‌گیرانه و غیرعملی باید به‌دنبال راه‌حل درمانی بود.

با «کافی اما درست و به‌اندازه خرج کردن» به‌زودی معنی عادت‌های بد پولی را خواهید آموخت. افراد کمی هستند که باید به آنها گفت بیش از دخلتان خرج نکنید. حتی اگر همیشه این عادت را دارید، بازهم می‌دانید که نباید این‌کار را بکنید اما تمام آنچه که نیاز دارید یک راه حل است.
ولی معمولا راه حل‌هایی که در این رابطه اعلام می‌شود، به سختی قابل انجام هستند. «رامونا پیرسن»، حسابدار دولتی و مشاور سرمایه گذاری شخصی در شهر «دیترویت» آمریکا که از سال 1984 میلادی تاکنون، به مشتریان خود خدمات مشاوره‌ای ارائه می‌دهد، با بیان این مطلب افزود: این عادات بد، اساسا از مغز ما منشأ می‌گیرند.
پیرسن در ادامه گفت: عادتهای اقتصادی و پولی معمولا در بیشتر افراد در سنین جوانی شکل می‌گیرند. به تصور من، اینکه پول چه کارکرد و چه مفهومی دارد، عمیقا ریشه در روان ما دارد.

«شلی اسمیت آکونا»، رییس دانشکده روانشناسی حرفه‌ای دانشگاه «دنوِر» هم با مطلب فوق موافق است. وی می‌گوید: اگر دچار عادتهای بد پولی جدی هستید، درمان ممکن است چاره‌گشا باشد. اسمیت افزود: بعضی وقت‌ها، یک مشکل، در واقع یک گیر کوچک است اما بعضی وقتا، پول مشکلات را عمیق‌تر می‌کند. در چنین مواقعی، درمان می‌تواند به شما کمک کند تا برخی دلایل پنهان در پس این قضیه که چرا بی‌جهت پول خرج می‌کنید را علت یابی کنید.

به گزارش یو‌اس نیوز، مشکل شما با پول و نحوه هزینه‌کردن آن هرچه باشد، می‌توان آن را تغییر داد، اما این‌کار کمی زمان می‌برد. درنهایت، یاد می‌گیرید که چگونه الگوی همیشگی زندگی خود را تغییر دهید. برای این‌کار، بهتر است از تدابیر زیر شروع کنید.

اهداف خود را واقع‌گرایانه تعیین کنید
اسمیت‌آکونا، بیماران بسیاری را که با مشکل عادت بد پولی روبرو بوده‌اند را درمان کرده‌است. این مشکلات بخصوص در طول چند جلسه درمانی نمود پیدا می‌کند. طبیعتا، بسیاری از بیماران او سعی می‌کنند تا نحوه مدیریت مالی خود را اصلاح کنند؛ اما اسمیت معتقد است، دلیل اصلی که باعث می‌شود تا افراد نتوانند عادت‌های اشتباه پولی یا هر عادت بد دیگر خود را اصلاح کنند، این است که آنها نتوانسته‌اند یک هدف واقعی برای خود تعریف کنند.

اسمیت معتقد است، بسیاری از افراد، خودرا آماده شکست می‌کنند. زیرا شخصیت و ذهنیت ولخرج یا اسراف‌کار دارند. بنابراین، اگر سعی می‌کنید خود را خیلی محدود کنید، در این‌صورت تقریبا دیگر هیچ هزینه‌ای نخواهید کرد و درنهایت تسلیم خواهید شد و دچار ولخرجی بیش از حد می شوید. بنابراین اگر یک هدف غیر واقعی داشته باشید، احتمالا کنترل همه چیز را ازدست خواهید داد.

«مارتین گرانبرگ»، با علم به این مساله، نرم‌افزاری با عنوان «عامل رفتار»، برای پلت‌فرم های اندروید و آی‌او‌اس، طراحی کرده که به افراد کمک می‌کند تا عادات صحیحی را ایجاد کنند. این نرم افزار در فواصل زمانی معین، یادآوری‌هایی را به افراد ارسال می‌کند تا کاربران فراموش نکنند که باید وظایف مشخص شده در این برنامه را تکمیل کنند. به گفته گرانبرگ، رفتارهای خوب وقتی رخ می‌دهند که برنامه‌ریزی شوند؛ اما رفتارهای بد خودبخود شکل می‌گیرند.

ذهنیت خود را تغییر دهید
عادات مالی بد، ممکن است عادتهایی مادرزادی باشند اما اگر یک عادت بد خاص باشد که تلاش کنید آن را اصلاح کنید، آن‌وقت خواهید دید که اصلاح این عادت، از آنچه که فکر می‌کردید راحت‌تر است.

اسمیت می‌گوید: مثلا برخی زوجین اگر متوجه شوند، درصورت ترک بعضی عادتهای مالی اشتباه خود، ممکن است وقت بیشتری داشته‌باشند که در آن، بدون پرداخت هزینه اضافی، تازه چیزی باارزش نیز به‌دست می‌آورند. در این صورت، بدون آنکه اذیت شوند، آن عادت را ترک خواهند کرد.

نحوه پول خرج کردن خود را تغییر دهید
حتی اگر این رویه را یک هفته یا حتی یک روز امتحان کنید، کم کم، هزینه‌های خود را کاهش می‌دهید. مثلا اگر سعی کنید به‌جای استفاده از کارت‌بانکی یا کارت‌های اعتباری، سعی کنید از پول نقد استفاده کنید، این کار کمک می‌کند تا هزینه های خود را کنترل کنید. خرج کردن به شکل دیوانه‌وار آنهم با یک تکه کارت پلاستیکی شما را وارد مسیری می‌کند که متوجه نمی‌شوید که واقعا چقدر دارید هزینه می‌کنید.

اما خوبی پول نقد این است که قابل لمس است، و به عینه کم شدن آن و خروج این شی باارزش را از جیب خانوار می‌بینید. مثلا می‌توانید پول نقد خود را تقسیم‌بندی کرده و آن را در پاکت‌های جداگانه بگذارید و روی هر پاکت بنویسید که این پول برای چه کاری است. بدین‌ترتیب راحت‌تر می‌بینید که این پول کجا می‌رود.

حساب و کتاب مخارج خود را داشته‌باشید
سعی کنید ماهی‌ یک‌بار حساب مخارج خود را داشته‌باشید. «مارک کانتروویتز»، صاحب‌امتیاز پایگاه اینترنتی Edvisors، که یک پایگاه اطلاعاتی با موضوع مشاوره نحوه مدیریت هزینه‌های دانشگاهی است، می‌گوید: بسیاری از فارغ‌التحصیلان را دیده‌ام که همچنان با بدهی‌های تحصیلی خود دست و پنجه نرم می‌کنند درحالیکه آنها به تازگی با هزینه‌های دیگری نظیر بدهی اقساط خودرو، کارت‌های اعتباری و وام مسکن روبرو شده‌اند. بهمین دلیل توصیه می‌شود هزینه‌های خود را ماه‌به‌ماه تحت نظر بگیرید. برای هر خرید یک فاکتور بگیرید و اگر فاکتور نبود، آن هزینه را در یک دفتر یادداشت کنید. همچنین، می‌توانید این هزینه ها در بخش‌های مختلف نظیر خوراک، پوشاک، هزینه‌های مسکن، پزشکی و امثال آن، طبقه‌بندی کنید. همچنین هریک از این هزینه‌ها را با عناوینی نظیر ضروری یا غیر ضروری علامت‌گذاری کنید.

سعی کنید درباره هزینه‌هایی که ضروری هستند واقع‌بین باشید. هزینه «ضروری» یعنی هزینه‌ای که درصورت پرداخت نکردن آن ممکن است به قیمت از دست دادن جان یا رفتن به زندان تمام شود. با انجام این‌کار، درباره پولی که دارید، آگاهی بیشتری کسب می‌کنید.

دادن پاداش به خود
ممکن است یک دلیل اصلی باعث انجام عادات بد مالی در شما شده‌باشد. اما اگر ناگهان تصمیم گرفتید این رویه را تغییر دهید و به‌طور منظم، پولی را به‌عنوان پس‌انداز برای موارد اضطراری کنار می‌گذارید، برای خود پاداشی را درنظر بگیرید. البته این پاداش باید منطقی باشد و باعث نشود هرچه که رشته‌اید پنبه شود و همه پس‌اندازهای خودرا حیف و میل کنید. اما شاید خرید یک جفت کفش، رفتن به سینما یا خرید یک آلبوم موسیقی بتواند مشوق خوبی برای شما باشد.

حال اگر تصمیم گرفتید خود را به چالش بکشید و دوهفته این‌روند را ادامه دهید، شایسته پاداش هستید. رعایت این نکات باعث می شود تا قبل از اینکه ولخرجی کمر شما را خرد کند، شما عادتهای اشتباه هزینه‌ای خود را بشکنید.


 

فهرست موضوعی تجهیزات

sanatindex
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
صنعت
بنر