بنر

کدام بیمه‌ها توانگری مالی بالایی دارند؟

کد: 817
بازدید: 1221
چاپ

بیمه مرکزی جدیدترین سطوح توانگری مالی شرکت‌های بیمه را اعلام کرد که در آن 16 شرکت در سطح یک، چهار شرکت در سطح دوم و دو شرکت هم در سطح سوم توانگری مالی قرار گرفتند.
بیمه
آخرین وضعیت توانگری مالی موسسات بیمه در شورای عالی­ بیمه مطرح و سطح توانگری مالی شرکت‌های بیمه توسط بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران منتشر شد.
شرکت‌های بیمه در اجرای مقررات مصوب شورای عالی بیمه (آیین‌نامه شماره ۶۹) موظفند توانگری مالی خود را پس از تصویب صورت‌های مالی سالانه در مجمع عمومی، محاسبه و همراه اظهار نظر حسابرس و بازرس قانونی به بیمه مرکزی ارسال کنند. در همین راستا اداره کل نظارت مالی پس از بررسی و کنترل محاسبات، نسبت توانگری هر یک از شرکت‌های بیمه را به شرح زیر برای اطلاع عموم ذینفعان اعلام کرد.
تعداد ۱۶ شرکت بیمه در سطح یک توانگری و وضعیت مطلوب قرار دارند و نسبت توانگری سطح یک برابر۱۰۰ درصد و بیشتر است. این شرکت­‌ها برای ایفای تعهدات خود در مقابل بیمه‌گذاران و صاحبان حقوق آنها از توانایی کافی برخوردارند. از بین شرکت‌های بیمه کشور، تعداد چهار شرکت بیمه در سطح دو توانگری قرار دارند.
نسبت توانگری مالی سطح دو، بیش از ۷۰ درصد و کمتر از ۱۰۰ درصد است. مطابق شاخص‌های تعریف شده سطح دو توانگری به این معناست که شرکت‌­های بیمه توانایی ایفای تعهدات خود را دارند ولی باید برای رسیدن به شرایط مطلوب، وضعیت مالی خود را ترمیم و تقویت کنند. برابر برنامه‌ریزی صورت گرفته، بیمه مرکزی از شرکت‌های مذکور درخواست ارائه برنامه ترمیم وضعیت مالی کرده و پس از بررسی و تایید، برای اجرا به شرکت‌های مشمول ابلاغ می‌­شود.
بر اساس این گزارش، دو شرکت بیمه نیز در سطح سه توانگری (بین ۵۰ تا ۷۰ درصد) قرار دارند. برابر مقررات موجود، شرکت­‌های بیمه که در سطح سه قرار می‌­گیرند موظفند علاوه بر اعلام برنامه ترمیم وضعیت مالی دو ساله به تفکیک هر سال، برنامه افزایش سرمایه برای دو سال آتی را نیز ارائه کنند.
این برنامه­‌ها باید به گونه­‌ای باشد که در آن چگونگی ارتقای سطح توانگری ظرف دو سال آینده را به روشنی نشان دهد. بنابراین گزارش، تعداد دو شرکت بیمه در سطح پنج قرار گرفته‌اند که نسبت توانگری مالی کمتر از ۱۰ درصد آنها در سطح پنج قرار می‌گیرد. مطابق آیین‌نامه موجود شرکت‌های بیمه که در سطح پنج قرار می‌­گیرند، فاقد توانگری مالی برای ایفای تعهدات بوده و بسته به شرایط آن‌ها با محدودیت فعالیت در یک یا چند رشته روبه‌­رو خواهند شد. موسسات بیمه سطح چهار توانگری دارای نسبت بین 10 تا 50 درصد است که در سال جاری هیچ یک از شرکت‌های بیمه در این رده‌بندی قرار نگرفته‌اند.
منبع: اقتصادنیوز
  


 

فهرست موضوعی تجهیزات

sanatindex
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
صنعت
بنر