بنر

عملیات احداث دوطرح نیروگاهی در منطقه ویژه خلیج فارس آغاز شد

کد: 698
بازدید: 1074
چاپ

عملیات احداث دو طرح نیروگاهی در مجموع با ظرفت 735مگاوات برق امروز سه شنبه با حضور وزیرصنعت، معدن و تجارت در منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس آغاز شد.
مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس دراین مراسم با ارائه گزارشی اظهار کرد: عملیات احداث نیروگاه 235 مگاواتی هرمز به روش سیکل ترکیبی با یک واحد گازی 160 مگاواتی و یک واحد بخار 75 مگاوات با سرمایه گذاری 75 میلیون یورو و 180 میلیارد ریال توسط شرکت توسعه برق غدیر اوکسین اجرا می شود.
مسعود هندیان از شرکت Sipa آلمان و اوکسین غدیر دویچلند بعنوان پیمانکاران خارجی طرح مذکور نام برد و گفت: طبق قراردادهای منعقده واحد گازی این پروژه در ابتدای سال 94 و واحد بخار آن نیز ابتدای سال 95 در مدار تولید قرار می گیرد .
به گفته وی در مرحله احداث حدود 500 نفر و در مرحله بهره برداری 100 نفر به صورت دائم در این طرح مشغول به کار خواهند شد.
مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس اضافه کرد: با اجرای طرح نیروگاه 500 مگاواتی هرمزان (المهدی) با روش سیکل ترکیبی در قالب دو واحد گازی با ظرفیت332 مگاوات و یک واحد بخار به ظرفیت 160 مگاوات برق مورد نیاز صنایع آلومینیوم مستقر دراین منطقه نیز تامین می شود.
وی اضافه کرد: این طرح با سرمایه گذاری250 میلیون یورو و 1550 میلیارد ریال از محل منابع صندوق توسعه ملی در زمینی به وسعت 22 هکتار اجرا می شود.
هندیان زمان پیش بینی شده برای افتتاح دو واحد گازی این نیروگاه را نیمه دوم سال 94 خورشیدی و واحد بخار آن را نیمه اول سال 95 عنوان کرد و گفت: با بهره برداری کامل از آن 150 نفر بطور ثابت جذب کار می شوند.
وی هدف از اجرای این دوطرح را تامین انرژی پایدار و قابل اتکا مورد نیاز صنایع مستقر در این منطقه دانست و با اشاره به برخی از مشکلات موجود گفت: صنعت بایستی دارای انرژی پایدار و قابل اتکا باشد تا جریان تولید در هیچ شرایطی متوقف نگردد.
مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس خاطرنشان ساخت: برای افزایش توان تولید، حفظ کیفیت، کاهش هزینه های ناشی از قطعی برق و رقابت در بازارهای بین المللی بایستی بدون وابستگی به شبکه ملی برق کار کرد.
وی ادامه داد: به همین منظور و درراستای تحقق تولید سه هزار مگاوات برق طبق یک برنامه ریزی منسجم مذاکراتی با سرمایه گذاران این دو پروژه صورت گرفت که خوشبختانه امروز شاهد آغاز عملیات اجرایی و رسمی آنها در حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت هستیم.
از آنجایی که تولید شمش آلومینوم نیاز به انرژی برق دارد احداث نیروگاه 500 مگاواتی سیکل ترکیبی می تواند کمک بزرگی به بهره برداری کامل از ظرفیت های غیرقابل استفاده شرکت آلومینیوم المهدی و هرمزآل باشد.
ظرفیت این دو واحد تولیدی 267هزارتن در سال اعلام شده که به دلیل کمبود انرژی برق مورد نیاز هم اکنون 170هزارتن تولید دارند.
هم اکنون از 228دیگ کارگذاشته شده برای تولید شمش آلومینیوم درهرمزآل تنها 141دیگ آن در مدار قرار دارد که پیش بینی شده با احداث این نیروگاه بهره برداری از 99دیگ باقی مانده نیز آغاز شود.
شرکت آلومینوم المهدی هم اکنون با دارا بودن240 دیگ با ظرفیت اسمی پیش بینی شده مبنی بر تولید سالانه 110هزارتن شمش خالص آلومینیوم در حال فعالیت است.
منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس با دارا بودن امکانات زیادی از جمله اسکله اختصاصی 12میلیون تنی مجهز به نوار نقاله 32کیلومتری (رفت و برگشت) تخلیه مواد فله معدنی، اسکله اختصاصی تخلیه و بارگیری مواد نفتی، واگن برگردان، آب شیرین کن و ارائه کننده خدمات دیگرازجمله هتل پنج ستاره در 13کیلومتری غرب شهر بندرعباس قرار دارد.
وزیر صنعت ومعدن وتجارت به اتفاق فرماندهان نیروی دریایی سپاه وارتش ، رییس سازمان گسترش صنعت ومدیرعامل بنادر ودریانوردی امروز به منظور شرکت درشانزدهمین همایش صنایع دریایی کشور به هرمزگان سفر کرده بود.

منبع: ایرنا
  


 

فهرست موضوعی تجهیزات

sanatindex
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
صنعت
بنر