بنر

پنج روش برای رییس محبوب شدن

کد: 1054
بازدید: 3509
چاپ

همان طور که خیلی از کارمندان مدام این دغدغه را دارند که آیا از نظر رئیس‌شان نیروی ایده‌آلی هستند یا خیر، مدیران و روسا نیز باید این دغدغه ذهنی را داشته باشند تا محبوب کارمندان خود باشند؛ در این صورت شاهد رشد حرفه‌ای خود خواهند بود.

بسیاری از ما وقت زیادی را برای اینکه مطمئن شویم کارمند خوبی هستیم، صرف می‌کنیم اما هیچ وقت به این فکر نمی‌کنیم که شاید رئیس ما هم همین دغدغه را دارد و با خود فکر می‌کند که آیا من هم برای کارمندان خودم مدیر خوب و لایقی هستم؟
مدیران و روسای بسیار موثر و کارآمد، اغلب این شانس را دارند تا محبوب کارمندان خود باشند. یک مدیر محبوب و دوست داشتنی، می‌تواند کارمندان خود را نیز ترغیب کند تا سخت‌تر کار کنند.

رئیس خوبی بودن، نه تنها به کارمندان زیر دست کمک می‌کند، بلکه به پیشرفت شغلی و حرفه‌ای خود شما نیز کمک می‌کند. اگر شما سمت سرپرستی و نظارت بر تعدادی از کارمندان را برعهده داشته و در عین حال محبوبیت زیادی بین آنها دارید، شانس اینکه به درجات بالای مدیریتی ارتقا یابید زیاد است. البته فراموش نشود که کارمندان باید رئیس خود را خوشنود و راضی نگاه دارند و از سوی دیگر، مدیران و روسا نیز باید به همان نسبت موثر و کارآمد باشند زیرا در این صورت فضای کاری بهتری فراهم می‌شود. اگر می‌خواهید بدانید چگونه به رئیس محبوب کارمندان خود تبدیل شوید، نظر شما را به خواندن ادامه این گزارش جلب می‌کنیم.

در دسترس باشید
یکی از ترسناک‌ترین قسمت‌های داشتن یک رئیس این است که وقتی مشکلی پیش می‌آید، از مراجعه به او ترس داشته باشید یا بتوانید بلافاصله از او سوال بپرسید. بسیاری از کارمندان همیشه نگران این استند که آیا دارند وظایف خود را درست انجام می‌دهند یا خیر اما از طرفی هم جرأت پرسیدن سوال درباره عملکرد خود را ندارند. درحالی که وقتی مشکلی رخ می‌دهد، کارمندان باید این شهامت و امکان را داشته باشند تا مستقیما به شما مراجعه کنند. گرچه پرسیدن سوالات تکراری شما را از انجام وظایف مهم‌تر باز می‌دارد، اما اگر در مقابل سوالات آنها رفتار سرد و بی تفاوتی داشته باشید، خطر پرورش یک کارمند پر اشتباه را تقویت می‌کنید؛ زیرا او به دلیل ترس از شما سوالی نمی‌پرسد و ممکن است دچار اشتباهات فاحشی شود. در هنگام وقوع مشکلات، قطعا اگر امکان مشورت کارمندان با شما فراهم باشد، از مزایای آن بهره‌مند خواهید شد.

حرفه‌ای باشید
درحالی که در دسترس بودن اهمیت زیادی دارد، بی خیالی و بی تفاوتی به مشکلات نیز اغلب از خصوصیات یک رئیس غیر حرفه‌ای خواهد بود. شما قطعا دوست دارید کارمندانتان به شما اعتماد داشته باشند و در مواقع بروز مشکلات نزد شما بیایند. اما شغل شما ایجاب می‌کند که بهترین دوست آنها نباشید. نزدیکی بیش از حد به کارمندان، یا غیررسمی بودن و صمیمیت بیش از اندازه، اغلب منجر به مشکلات جدی می‌شود. بنابراین، اگر کارمندتان بیش از آنکه حس کند شما رئیسش هستید، حس کند شما دوستش هستید، ممکن است شما را جدی نگیرد. همچنین، در برخی موارد، اگر به برخی کارمندان خیلی نزدیک شوید، شاید سایر کارمندان حس کنند به آنها بی‌توجهی می‌شود.
علاوه‌براین، صمیمیت بیش از حد و غیر رسمی بودن، به عنوان مثال شوخی کردن یا صحبت کردن بیش از اندازه درباره زندگی شخصی و خانوادگی، افراد را معذب خواهد کرد. همچنین، ممکن است با این کار از احترام شما کاسته شده و از برخی رفتارهای شما به راحتی با عنوان تبعیض جنسیتی، نژادی و سایر تبعیض‌های غیرقانونی تعبیر شود.

وظایف خود را انجام دهید
اگر شما مسئول نظارت بر دیگر کارمندان هستید، آنها از شما توقع دارند وظایف خود را به نحو احسن انجام دهید. اگر بگویید که به دیگران در انجام پروژه‌هایشان کمک می‌کنید، اطمینان دهید که این کار را در مدت زمان معین انجام خواهید داد. اگر قول داده‌اید گروه خود را کامل کرده یا جلسه بگذارید، این کار را در اولویت خود قرار دهید. مدیران و روسایی که قول می‌دهند تا کاری انجام دهند اما آن را پشت گوش می‌اندازند، به سختی قابل اعتماد هستند. همچنین سعی کنید وظایف خود را درست انجام دهید و در مواقع لزوم به کارمندان خود آموزش دهید.

متواضع و مشوق باشید
نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که فروتنی روسا و مدیران، به افزایش کیفیت مدیریت آنها کمک می‌کند که این امر منجر به حضور بیشتر و فعال‌تر در محل کار و تعهد بیشتر برای مدیران می‌شود. اگرچه در این مطالعه فقط مدیران حضور داشته‌اند، اما این مساله برای سایر رده‌های شغلی نیز صدق می‌کند. فروتنی و خضوع نشان می‌دهد که کارمندان می‌توانند از شما بیاموزند و شما نیز از پذیرش ایده‌ها و پیشنهادات آنها جدید ابایی ندارید. همچنین، لازم است این خضوع و تواضع را با قدرشناسی از کارمندان خود نشان دهید و با تشکر کردن از زحماتشان، آنها را به تلاش بیشتر ترغیب و تشویق کنید. این کار نه تنها باعث می‌شود تا کارمندان سخت‌تر تلاش کنند، بلکه وفاداری آنها به رئیسی که قدرشناس است نیز افزایش خواهد یافت.

کارمندان خود را دائما کنترل نکنید
یک رییس محبوب، علاوه بر اینکه باید مشوق باشد، باید به کارمندان خود کمی فضا هم بدهد. وقتی به او پروژه‌ای محول می‌کنید، این حق را دارید تا از میزان پیشرفت این پروژه، مشکلات احتمالی و زمان تحویل آن مطلع باشید اما اگر به طور مداوم کارمند خود را کنترل کنید و آزادی عمل او را سلب کنید، این احتمال می‌رود که مانند فردی به نظر برسید که به او اعتماد ندارد. یکی از بهترین راه‌ها برای اینکه مدام مجبور نشوید کارمند خود را کنترل و سوال‌پیچ کنید این است که توانایی‌های او را بشناسید و این فرصت را به او بدهید تا یاد بگیرد.


 

فهرست موضوعی تجهیزات

sanatindex
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
صنعت
بنر